Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Βραδινός περίπατος του Φοίνικα κόντρα στον Παναθηναϊκό

CSC mistral 0102Ο Φοίνικας έκανε απλά το καθήκον του. Έδειξε την ανωτερότητα που του αρμόζει και μετά από αρκετό καιρό, σημείωσε εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Τα σετ: 18-25, 23-25, 16-25
Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σύρου βρίσκεται σε απόσταση βολής από την τριάδα του Εθνικού, του Άρη και του ΠΑΟΚ που προπορεύονται με ένα βαθμό διαφορά. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 10η ήττα του στο πρωτάθλημα και η διαφορά του από...
την 10η Νίκη Αιγινίου άνοιξε στους 7 βαθμούς κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της παραμονής στην κατηγορία.Ο Φοίνικας πλήρωσε ακριβά το τίμημα της Νίκης καθώς στο τέλος του 2ου σετ τραυματίστηκε στο πόδι ο βραζιλιάνος Ντορνέλας. Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν θλάση στη γάμπα και μετά τις εξετάσεις που θα κάνει θα αποφασιστεί εάν θα αποδεσμευτεί ή όχι ο Κολομβιανός Ματσακόν ο οποίος μπήκε στη θέση του και κάλυψε το κενό.
Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 2ο σετ όταν προηγήθηκε 15-9 και δεν αξιοποίησε τη διαφορά, ενώ στο 23-24 ο Ιωάννου σε κόντρα επίθεση χρεώθηκε με παράβαση φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έδειξε την ανωτερότητα της και πήρε τη νίκη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:
Ο προπονητής του Φοίνικα Χρήστος Πάτρας δήλωσε: «Είναι μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που απεγνωσμένα αναζητά βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται σε κάθε παιχνίδι, αλλά εμείς ήμασταν προσεκτικοί και κρατήσαμε το παιχνίδι μας  ώστε να φτάσουμε σε μια εύκολη επικράτηση. Είχαμε την ατυχία με τον Ντορνέλας αλλά δε νομίζω να είναι κάτι σοβαρό.Εχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τον Άρη. Θεωρώ πως είναι πολύ κρίσιμο ματς. Είναι μονομαχία 4αδας».
Στέλιος  Καζάζης (Παναθηναϊκός) : «Κάναμε πολλά λάθη αλλά έχουμε αρκετούς πιτσιρικάδες που έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν μέσα στο γήπεδο. Η ομάδα είναι έτοιμη να κάνει κάποια πράγματα»
Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ζήσης είπε: «Ούτε σήμερα πήραμε βαθμούς και όσο περνούν οι αγωνιστικές στενεύουν τα περιθώρια που έχουμε για παραμονή. Χάθηκε στο 2ο σετ που δεν κρατήσαμε το προβάδισμα με 15-9. Είναι φανερό πως η ομάδα παίζει υπό μεγάλη πίεση και αυτό δεν βοηθάει».
Tα στατιστικά:
Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 91% υπ. – 52% άριστες), Λιόντας, Ιωάννου 11 (10/28 επ., 1 λασο.), Πρωτοψάλτης 12 (12/23 επ., 87% υπ. – 67% άριστες), Βόγκελ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Στίγγας 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (75% υπ. – 50% άριστες) / Λιβαθηνός , Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Μαδούρας.

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/8 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, 2 μπλοκ), Θάνος 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντορνέλας 2 (2/6 επ.), Λάππας 17 (16/25 επ., 1 άσο, 94% υπ. – 39% άριστες), Γκαράς –λ (100% υπ. – 72% άριστες) / Αρβανίτης, Ματσακόν 3, Ίλιτς.