Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Βόλλευ: Πανναξιακός - Νηρέας Χίου 3 - 0

Χωρίς να αντιμετωπίσει  ιδιαίτερα προβλήματα    η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακού  ξεπέρασε και το εμπόδιο του Νηρέα Χίου με 3-0 σετ και  παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή με 9 βαθμούς διατηρώντας την διαφορά που είχε αποκτήσει στις δυο πρώτες αγωνιστικές από τις ομάδες που την καταδιώκουν στην κούρσα για τον τίτλο....

Ο αγώνας δεν αντέχει κριτικής ούτε και αξίζει να γίνουν σχολαστικές  αναλύσεις αναφορικά  με  την έκβασή του.
Ο Πανναξιακός  ήταν μια κλάση ανώτερος από τον αντίπαλό του  και στο σημερινό αγώνα απλά επιβεβαιώθηκε, για μια ακόμη φορά,    η διαφορά  δυναμικότητας που έχει φέτος το Ναξιακό συγκρότημα από τις περισσότερες  ομάδες του ομίλου. Η   δουλειά που γίνεται όλο αυτό το διάστημα αρχίζει να δίνει καρπούς.  Το νερό έχει μπει στο αυλάκι, η  ομάδα έχει αποκτήσει την ομοιογένεια που της χρειάζεται και γίνεται   πλέον  ορατό ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι  θα  εμφανίζεται όλο και πιο βελτιωμένη.
 Ωστόσο το ματς πρόσφερε  μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία  στον προπονητή  Γιώργο  Δερμάτη  για να τεστάρει  τις  "ρεζέρβες"  και να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα κάτι που δεν θα έκανε φυσικά σε ένα πιο δύσκολο παιχνίδι.
Φάρκωνα, Λαΐου, Σέργη  και Σκούνα πήραν χρόνο συμμετοχής, ειδικά οι δυο  πρώτες  έμειναν  αρκετή ώρα στο παρκέ, ενώ η δεύτερη πασαδόρος, η  Δώρα Γκολφινοπούλου,  έπαιξε ολόκληρο  το 3ο σετ.

Τα σετ 25-14, 25-8, 25-19

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δερμάτης - Τουρσούγκας): Μουτζουρίδου, Καρπουζά, Εμμανουηλίδου, Σιώρη, Λαγουδάκη, Χατζηνικολάου , Κακουράτου (λ), Φάρκωνα, Σέργη, Γκολφινοπούλου, Σκουνά, Λάιου
ΝΗΡΕΑΣ (Κυλαδίτης): Σουλτάνη, Καραλή, Μαστοράκη, Ξάνθου, Σιδεράτου, Μόσχουρη / Μάτα (λ), Παγώνη, Μυλωνά, Μπουλά