Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου 2015

Πέρασε και το Ανατόλια και συνεχίζει το σερί ο Πανναξιακός ΑΟΝ

Την... φόρα του Πανναξιακού δεν σταμάτησε ούτε το Ανατόλια καθώς ο Πανναξιακός έφυγε από την Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 15 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών η ομάδα της Νάξου νίκησε την αντίστοιχη του ΣΑΑΚ Ανατόλια με 0-3 σετ......

Την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη ο Πανναξιακός καθώς με το 3-0 επί του Ανατόλια έφθασε τους 33 βαθμούς και παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο (αυτό με το Μαρκόπουλο που αναβλήθηκε). Ο Πανναξιακός μετράει 4 σερί θετικά αποτελέσματα, ενώ την τελευταία του ήττα εντός συνόρων την γνώρισε στις 6 Δεκεμβρίου από τον Ολυμπιακό.
Ο Πανναξιακός ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ φτάνοντας εύκολα στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ με 3-8 και στο δεύτερο με 8-16 πόντους τελειώνοντας το σετ με 14-25.
Στο δεύτερο σετ το Ανατόλια αντέδρασε και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-0 και πήγε στο πρώτο τεχνικό με 8-3. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 13-13 και το Ανατόλια ξαναπήρε κεφάλι φτάνοντας στο 22-17. Η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κανένα από τα τρία σετ μπολ που είχε στη διάθεση της και οι Ναξιώτισες αντέδρασαν και πήγαν το σετ στο 24-24, τελειώνοντας και αυτό το σετ υπέρ τους με 24-26.
Η εικόνα του τρίτου σετ μονόλογος για έναν, καθώς τα κορίτσια της Νάξου δεν άφησαν κανένα περιθώριο να αμφισβητηθεί η ανωτερότητα τους. Από την αρχή του σετ η Νάξος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, το πρώτο τεχνικό την βρήκε να προηγείται με 4-8, συνεχίζοντας να οδηγεί το σετ με διαφορά ασφαλείας πήγαν στο 10-13 και και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με 12-16. Κάπου εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε αφού η ομάδα της Νάξου ξέφυγε στην συνέχεια με 13-21. Η ομάδα του Ανατόλια με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 17-21 αλλά το σετ τελείωσε με 19-25 υπερ του Πανναξιακού και νικήτριες τις Ναξιώτισες με 0-3 σετ, μια νίκη που κρατά τον Πανναξιακό «ζεστό» στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης και παράλληλα στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Σωκράτης Τζιουμάκας: «Ήταν ένα παιχνίδι όπου με εξαίρεση το πρώτο σετ κάναμε καλή εμφάνιση και δικαιούμασταν τουλάχιστον ένα σετ αλλά κολλήσαμε στο τέλος του β’ σετ. Το μυαλό μας είναι τώρα στους Μακεδόνες και πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για αυτό το σημαντικό παιχνίδι»
Ατάνας Πετρόφ: «Ξεκινήσαμε καταπληκτικά αλλά στη συνέχεια χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και δώσαμε δικαιώματα στο Ανατόλια. Η εμπειρία που έχουμε ως ομάδα μας επέτρεψε να ανατρέψουμε το β’ σετ και στη συνέχεια να επικρατήσουμε εύκολα. Είναι σημαντικοί αυτοί οι τρεις πόντοι αλλά πρέπει να παίζουμε με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».
Τα σετ: 14-25, 24-26, 19-25
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 8 (8/19 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Τσιούκαρη 7 (6/16 επ., 1 άσο), Νικολαΐδου 5 (2/4 επ., 3 άσοι), Δραγουμάνου 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (3/10 επ., 4 άσοι), Καλτουρμίδου Ρ. 11 (8/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρεΐζογλου -λ (44% υπ. – 36% άριστες) / Ιωαννίδου, Τσοπούλου 3 (3/13 επ., 55% υπ. – 50% άριστες), Κουνουπίδου, Τσομίδου.
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 4 (0/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 11 (10/20 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 29% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (2/3 επ.), Τοτσίδου 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 40% υπ – 40% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (7/10 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 13 (11/27 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (34% υπ – 25% άριστες) / Πολίτη, Πασσιά, Κιουτσιούκη 2 (1/1 επ., 1 άσο)