Τετάρτη 30 Μαΐου 2012

Παράταση αγωνίας και... στέψης

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να... ξυπνήσει στο 4ο δεκάλεπτο και να πάρει κεφάλι στο σκορ, κάτι που όχι μόνο κράτησε αλλά διεύρυνε και τη διαφορά για να φτάσει στη νίκη και να κάνει το 2-2 της σειράς των τελικών.
Το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ.
Τελικά, οι «πράσινοι» στο τέλος ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη, έτσι ο πρωταθλητής για το 2-12 θα στεφθεί μέσα στο ΣΕΦ, το ερχόμενο Σάββατο (19:00)...

«Ερυθρόλευκο» ξεκίνημα

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα μικρό σερί 5-0 με τον Άντιτς, ενώ στη συνέχεια τα δύο καρφώματα του Ντόρσεϊ κρατούσαν τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 3-9.
Οι γηπεδούχοι, ανάγκασαν γρήγορα τον αντίπαλο σε 5 ομαδικά φάουλ, σημείο όμως που δεν το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Ο Καϊμακόγλου για τους «πράσινους» κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ, τη στιγμή που Πρίντεζης και Κέσελ είχαν κάνει τους πόντους της ομάδας τους 19.
Η μία εύστοχη βολή του Μπατίστ, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (14-19).
Σταθερά μπροστά
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βουγιούκας με βολές του και ένα προσωπικό του καλάθι μείωσε στους δύο πόντους για την ομάδα του, όμως οι Ντόρσεϊ, Πρίντεζης και Παπανικολάου έτρεξαν ένα σερί 9-0 για τον Ολυμπιακό, το οποίο σταμάτησε με τρίποντο ο Διαμαντίδης, ο οποίος και έκανε το 20-28. Σμιθ και Γιασικεβίτσιους έδιναν τις λύσεις που έψαχνε ο Ομπράντοβιτς, όμως ο Παναθηναϊκός ακόμη κυνηγούσε στο σκορ (34-35).
Μάχη στα… ίσα
Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Γιασικεβίτσιους έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (39-38), αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν τον τρόπο να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ με διαφορά 8 πόντων (47-55).
Ο Μπατίστ πρωταγωνίστησε στο σερί 8-0 που έτρεξαν οι "πράσινοι" και ισοφάρισαν σε 55-55. Όμως, ο Έισι Λο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και 5'' πριν το τέλος, ο Αμερικανός του Ολυμπιακού, με καλάθι και φάουλ έγραψε το 55-58 του γ' δεκαλέπτου.
Πράσινη επιστροφή για το 2-2
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την ίδια πεντάδα στο παιχνίδι με τον Ομπράντοβιτς να ρισκάρει περαιτέρω κούραση των Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ. Φάνηκε όμως να του βγαίνει, γιατί ενώ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +5 μετά τις βολές του Πρίντεζη (55-60), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 που τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (62-60).
Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του ματς, ο Παναθηναϊκός έτρεξαν ένα σερί 7-0,κάνοντας το σκορ 62-60. Ο Καλάθης στη συνέχεια διεύρυνε τη διαφορά (64-60), ενώ στο τρίτο τρίποντο που εκτέλεσε, ο Καλάθης, έκανε το 67-61.
Στη συνέχεια, αποβλήθηκε ο Ντόρσεϊ, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε σε μια φάση που το σκίστηκε η μπλούζα και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +8 (69-61).
Η ομάδα του Ίβκοβιτς πάτησε ξανά γκάζι και μείωσε στο καλάθι (69-67), ενώ το 74-67 του 37ου λεπτού έγινε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα 74-73 και η αγωνία μεγάλωνε.
Όμως, οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα καλάθια των Σμιθ, Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ βρέθηκαν στο +7 (80-73) και κάπου εκεί έδειξε το ματς να χάνεται για τον Ολυμπιακό. Το τελικό 84-74 οδηγεί τη σειρά των τελικών στο ΣΕΦ, εκεί όπου θα στεφθεί ο φετινός πρωταθλητής.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 23, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15(3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7(1), Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 12(1), Γιασικεβίτσιους 12(1).
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 16(1), Άντιτς 11(3), Σπανούλης 8(1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης, Σλούκας.