Τρίτη 3 Ιουλίου 2012

Στο... ρελαντί με 100άρα!

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Ιορδανία με 107-63 στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά στο Καράκας της Βενεζουέλας
Ήταν δεδομένη η διαφορά δυναμικότητας, αλλά αποτυπώθηκε και πάνω στο παρκέ με τρόπο άκρως εμφατικό και πειστικό.
Ο λόγος για την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, η οποία ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Προολυμπιακό τουρνουά στο Καράκας της Βενεζουέλας, συντρίβοντας με 107-63 την Ιορδανία για τον πρώτο όμιλο.
Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκε η ομάδα του Ηλία Ζουρού, που έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ, έτρεξε, είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχία, μάζεψε 51 ριμπάουντ και γενικά έπαιξε σε υψηλό ρυθμό σε όλο το 40λεπτο...

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00), η Εθνική θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο και στοχεύει στη νίκη για να καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου.
Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Κώστας Παπανικολάου (19π.) και Γιώργος Πρίντεζης (16π.), ενώ εξαιρετικό ήταν και ο Δημήτρης Μαυροειδής (15π.).

Καμία αντίσταση από την Ιορδανία
Απόλυτη κυριαρχία του... εναέριου χώρου (51 ριμπάουντ έναντι 31 της Ιορδανίας) και ομαδικό παιχνίδι με 31 ασίστ ήταν τα συστατικά της επιτυχίας της εθνικής ανδρών στην αναμέτρηση.
H Ιορδανία τα... είχε με την αστοχία της (13/40 δίποντα, 9/27 τρίποντα) και με την αδυναμία της να βρει λύσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ελλάδας.
Στο αμιγές αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού το 33-12 του πρώτου δεκαλέπτου και το 56-23 στο ημίχρονο αποδεικνύει το τι συνέβη πάνω στο παρκέ, με την Ελλάδα να ξεφεύγει από την αρχή, να σκοράρει κατά ριπάς, να έχει κλείσει την... κάνουλα πίσω και να ανεβάζει την διαφορά λεπτό με το λεπτό.
Κάτι ανάλογο συνέβη και στην επανάληψη, καθώς στο 30' η διαφορά ήταν στους 42 πόντους για την ελληνική ομάδα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας κατέβασε κάπως στροφές, έκανε συντήρηση δυνάμεων, αλλά και πάλι πέρασε με άνεση τους 100 πόντους.

Προφυλάχθηκε ο Μάντζαρης
Να τονιστεί ακόμα ότι ο Βαγγέλης Μάντζαρης δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο ματς, καθώς δεν είναι 100% έτοιμος μετά το διάστρεμμα που υπέστη καιαναμένεται να είναι διαθέσιμος για το ματς με το Πουέρτο Ρίκο.