Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

ΠΑΝΝΑΞΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ

Με κεκτημένη ταχύτητα, χωρίς να υπολογίσει κούραση και απουσίες ο Πανναξιακός πήρε μεγάλο "τρίποντο" από τον Παναθηναϊκό......
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 21-25 στο πρώτο σετ. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, εκεί όπου το ντέρμπι άναψε για τα καλά. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαννα μειώσουν (22-19, 23-20) αλλά οι Ναξιώτισσες έφεραν το ματς στα ίσα.
Στο τρίτο σετ, το ματς πήγαινε πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό μπροστά (12-13, 15-17, 18-19) αλλά και πάλι η ομάδα του Κόβαζιτς επέστρεψε και κατάφερε στο κρίσιμο σημείο να προηγηθεί με 20-19 ενώ έχασαν και το πρώτο σετ μπολ (24-22) με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 24-24. Πιο ψύχραιμες, οι Ναξιώτισσες έκαναν το 2-1 σετ.
Με την ψυχολογία στο ζενίθ, ο Πανναξιακός είχε εκπληκτική εκκίνηση στο τέταρτο σετ αφού προηγήθηκε με 10-3 με τις "πράσινες" να συνέρχονται από το μπλακ άουτ να μειώνουν σταδιακά (11-5, 13-9, 15-14) αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή και το σετ να καταλήγει μέσα σε πανηγυρισμούς στις γηπεδούχες 25-21.
Η γνώμη του πάγκου
Ζόραν Κόβαζιτς: «Όποιος δουλεύει και έχει φιλοδοξίες για να φτάσει ψηλά πρέπει να παίζει καλά σε κάθε παιχνίδι. Νικήσαμε την κούραση από το παιχνίδι με την Λε Κανέ και τα πολλά προβλήματα που είχαμε. Τις τελευταίες δύο ημέρες δουλέψαμε πολύ στον ψυχολογικό τομέα και μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ένα καλό ρυθμό ενώ ο κόσμος μας και πάλι μας βοήθησε για να φτάσουμε σ’ αυτή τη μεγάλη νίκη»

Γιώργος Ρούσης: «Δεν ήμασταν κακοί, αλλά ήταν φανερό ότι είχαμε έλλειψη ρυθμού και στα κρίσιμα σημεία αυτό μας κόστισε. Κάποτε θα ερχόταν και η ήττα, αλλά δεν είμαστε εκτός στόχων. Απλά πρέπει δουλέψουμε περισσότερο για να επανέλθουμε στο ρυθμό που ήμασταν πριν τις γιορτές».

Τα σετ: 21-25, 25-22, 26-24, 25-21
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 15 (13/33 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ - 30% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (2/4 επ., 3 άσοι), Τοτσίδου 14 (10/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (14/46 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (26% υπ - 18% άριστες) / Πολίτη, Κιουτσιούκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 21% άριστες), Βίλκου 8 (6/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσίμα 19 (11/39 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ, 35% υπ. – 19% άριστες), Πατσέκο 6 (4/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (50% υπ. – 29% άριστες) / Χρήστου 1 (1/1 επ.), Μεταξά 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσατσούρι.