Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2012

Διαστημικός Φοίνικας!

Εμφίνηση πρωταθλητή πραγματοποίησε απόψε ο Φοίνικας, αναγκάζοντας τον πρωτoπόρο Ηρακλή στην πρώτη του ήττα και μάfoinikassyrouλιστα με 3-0 σετ. Με τέτοιες εμφανίσεις, η ομάδα της Σύρου μπορεί να κάνει μέχρι και όνειρα τίτλου. Δεν είναι καθόλου υπερβολικό αυτό. Ο Φοίνικας, όχι απλά κοίταξε στα μάτια τον Ηρακλή, ο οποίος θεωρείται φαβορί...
για την κατάκτηση του τίλου, αλλά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και ειδικά στα κρίσιμα σημεία, έδειξε στοιχεία πολύ μεγάλης ομάδας.
Η ομάδα της Σύρου είχε ανάγκη από μια σπουδαία νίκη και την πέτυχε με το σπαθί της, σκορπώντας ενθουσιασμό στους φθλάθλους και δείχνοντας ότι μπορεί να φτάσει ψηλά. Ο Φοίνικας ήταν ανώτερος του Ηρακλή, είχε πάθος, τσαμπουκά και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Όλα τα σετ βέβαια κρίθηκαν στην κόψη του ξυραφιού, αλλά αυτό ήταν που έκανε τη διαφορά των δύο ομάδων. Στα κρίσιμα σημεία, όταν η μπάλα "έκαιγε", οι παίκτες του Φοίνικα έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο τη μεγάλη τους κλάση και έστειλαν σε όλους μήνυμα, ότι αυτή η ομάδα μπορεί να ονειρεύεται ακόμη και το πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.
Ο αγώνας
Σε ένα παιχνίδι που δικαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι, οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι στα τελειώματα των σετ, πανηγύρισαν μια πολύ μεγάλη νίκη και παρέμειναν στο κυνήγι hraklhs_foinikas2του Ολυμπιακού και της 2ης θέσης, ενώ ο Ηρακλής παρά την ήττα του εξακολουθεί να έχει διαφορά πέντε πόντων από τον δεύτερο Ολυμπιακό.
Οι κυανόλευκοι έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Ντεσπέιν και στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν με 18-13, αλλά άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά, φτάνοντας στο 24-23 (μπλοκ Σμαραγδή), αλλά το σετ πήγε στον Φοίνικα.
Το β' σετ ήταν γεμάτο ανατροπές, καθώς ναι μεν ο Φοίνικας ξεκίνησε και καλύτερα κι έφτασε να είναι μπροστά με 12-7, αλλά τα σερβίς του Προύσαλη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων κι έφεραν τη διαφορά στον πόντο (12-11). Το 14-12 έγινε 14-16 με... κεφαλιά του Εφραιμίδη κι ο Ηρακλής έφτασε στο 18-22 δείχνοντας ότι είναι κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο. Τα φλοτ σέρβις του Λάππα, άλλαξαν τη ροή του αγώνα, ο Φοίνικας ισοφάρισε 22-22 και προσπέρασε 23-22 με άουτ του Χριστοφιδέλη, για να τελειώσει και το β' σετ με τυχερό άσο του Ντόκιτς (με τη βοήθεια του φιλέ).
Οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Γκόρτσανιουκ προηγήθηκαν 4-2,ξέφυγαν 10-6 δημιουργώντας την αίσθηση ότι το 3-0 πλησιάζει, αλλά ο Ηρακλής δεν άφησε το ματς να φύγει έτσι εύκολα. Ισοφάρισε 12-12 (άουτ Γκόρτσανιουκ) και παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 22-18 επέστρεψε ξανά. Το 23-20 έγινε 23-23 (λάθος Ντόκιτς), αλλά το φινάλε ήταν το ίδιο με τα προηγούμενα. Ο Λάππας έφερε τον Φοίνικα στο ματς μπολ, ο Νικηφορίδης έβγαλε την άμυνα στην επόμενη φάση κι ο (κορυφαίος του αγώνα) Ντόκιτς με κόντρα επίθεση τελείωσε τον αγώνα.
"Μεγάλη μέρα για το νησί"

«Είναι μια μεγάλη μέρα για την ομάδα και το νησί. Είναι πολύ σημαντικό το να κερδίζεις την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και αυτή η νίκη αποτελεί μια μεγάλη ψυχολογική ένεση, αλλά συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά...», είπε περιχαρής ο Νίκος Νεόφυτος ενώ ο Σωτήρης Δρίκος από την πλευρά του τόνισε: «Από την εικόνα και τις δυσκολίες που είχε το ματς (απουσίες, δυναμικότητα αντίπαλου) θεωρώ ότι κάναμε από συμπαθητική έως καλή εμφάνιση. Ξεκινήσαμε άσχημα, μέχρι τα μισά του β' σετ, αλλά μετά τακτικά πήγαμε καλά, ωστόσο χάσαμε όλα τα σετ στις λεπτομέρειες. Σήμερα μπορεί να χάσαμε ένα ματς, αλλά κερδίσαμε ένα παίκτη αφού ο Εφραιμίδης έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Η πρώτη θέση δεν έχει τελειώσει ακόμη, αφού υπάρχουν τρία σημαντικά παιχνίδια ως το φινάλε».
Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-23
Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 4 (4/6 επ.), Κουρνέτας, Θάνος 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Λάππας 13 (12/18 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 50% άριστες), Ντόκιτς 17 (14/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 5 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Κουρούπης -λ 88% υπ. - 59% άριστες / Γκόρτσανιουκ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Αρβανίτης, Τσέργας, Παπαγγελόπουλος.
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 12 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 39% άριστες), Εφραιμίδης 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/8 επ.), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 2 (2/6 επ.), Κράβαρικ 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (73% υπ. - 42% άριστες) / Τακουρίδης, Μποζίδης 1, Δημητριάδης, Κολτσιάκης.
Διαιτητές: Βαρθαλίτης, Βουδούρης.
*Συγκλονιστικό ο κόσμος του Φοίνικα, δημιούργησε εντυπωσική ατμόσφαιρα και παλμό από την αρχή έως το τέλος και βοήθησε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα στις δύσκολες στιγμές.
*Προκλητικός ο Προύσαλης του Ηρακλή. Του χαρίστηκε αρκετές φορές η κάρτα από τον διαιτητή. Ήταν το κόκκινο πανί για την εξέδρα.